Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je 27. září 2023.

Výlet na Křivoklát

2.4.2019

Modrá obloha s probouzející se jarní přírodou je přímo léčivým balzámem na duši. Sluníčko láká k vycházkám i k delším výletům a krásné dny je třeba si užít. To si myslí nejenom moje psiště, domáhající se docela neodbytně každý den dlouhé vycházky nebo výletu, ale i já. Tudíž mě ani nemusí dlouho přemlouvat.

Když povinnosti dovolí, vydáme se ven z města, někdy se to povede i ve všední dny, jindy o víkendu. Zpravidla si na jaře vybírám k výletům ty cíle, kam se chci podívat a doufám, že mimo sezonu tam bude méně návštěvníků a tudíž větší klid a pohoda. Jedním z takových míst je i hrad Křivoklát. I tak mě překvapilo, jak velké množství výletníků na jaře tento hrad navštěvuje.

Úzké silničky v městečku pod hradem přehledností neoplývají, a když jsem viděl, kolik aut bylo zaparkováno i na těch opravdu nevhodných místech, zahnul jsem hned za křižovatkou pod hradem na značené parkoviště, aniž bych tušil, že patří k muzeu motocyklů. Parkovné tu vybíral majitel muzea. A tak se stalo, že místo několika zdvořilostních frází jsme si popovídali, hlavně o tom, že motocykly jsou jeho láskou už šedesát let, i o tom, že jeho tatínek nic nevyhodil, ale vše spravil a totéž naučil i jeho. A tak spravoval kdejaký motocyklový vrak, až se mu podařilo shromáždit celou kompletní výrobní řadu motocyklů Jawa a ČZ a postavit pro ně tuhle budovu, ze které je dnes muzeum. Dle jeho slov je zde největší sbírka motocyklů v České republice.

Neodolal jsem a poptal se, zda si mohu muzeum prohlédnout i se svým psem. Chvíli váhal, a když jsem ho ujistil, že mám vychované psiště, které nic nepočůrá a je zvyklé, se pohybovat v interiéru, byli jsme vpuštěni dovnitř. Nemusíte být odborníkem v dané problematice a sbírka vás zcela jistě upoutá.

Otvírací dobu hradu Křivoklát najdete na hradních webových stránkách. Hrad je otevřen celoročně, jen v zimní sezoně je v provozu pouze jeden prohlídkový okruh „Gotické paláce“. Máte-li psiště miniaturních rozměrů, umístitelné v kabelce, do hradu vás s ním pustí. Stejně tak do příjemné hradní krčmy, jejíž otvírací hodiny jsou totožné s otvíracími hodinami hradu.

My všichni, kteří máme „velkého“ psa, s ním můžeme vstoupit pouze na nádvoří hradu, nebo si ho prohlédnout zvenku. Kouzelný pohled na hrad je od pomníku knížete Karla Egona II. z Fürstenbergu, k němu se od hradu dostanete po žluté značce, pozadu nezůstává ani výhled z vyhlídky „U svaté trojice“.

Chvályhodnou a ne zrovna obvyklou službu v našich krajích, kterou hrad poskytuje, je ubytování přímo v hradním areálu. Můžete si vybrat, zda budete spát v Policejní stanici, v bytě U Liščí bašty, nebo v Apartmánu u Magistra Kelleyho. Na telefonický dotaz na kancelář hradu, zda je možné se ubytovat se psem, jsem dostal odpověď, že ano, ale pod podmínkou, že pes nebude spát se mnou v posteli. Tohle neumím splnit, protože moje psiště to, že se ke mně v noci přitulí, považuje za naprostou samozřejmost. Další důvod, proč jsme přespání nevyzkoušeli je, že nocleh je nabízen bez snídaně. Asi by ode mě nebylo fér, kdybych se nezmínil o podivných úkazech, které se čas od času na hradě dějí, ty ovšem ke starým hradům i zámkům patří.

Hrad Křivoklát je jedním z našich nejvýznamnějších královských hradů a mimo sezonu si mnohem lépe vychutnáte jeho úžasnou a podmanivou atmosféru. Původně byl založen jako lovecký hrádek v rozsáhlých lesích, za vlády Přemyslovců v první polovině 13. století. Kromě nich tady holdovali lovu Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Jejich lovecká vášeň zabránila kolonizaci území a zdejší lesy se tak zachovaly v původní druhové skladbě.

Postupem času se Křivoklát stal monumentálním sídlem, pobýval tu Přemysl Otakar II. Útočiště tady nalezla po požáru pražského hradu Eliška Přemyslovna se svými dětmi. Později zde v odloučení od své matky Elišky prožil dětství Karel IV. V dospělosti se sem uchýlil se svou ženou Blankou z Valois, která tu porodila dceru Markétu, budoucí uherskou královnu. Jagellonci hrad přestavěli zhruba do dnešní podoby, Habsburkové v něm zřídili vězení. Poslední šlechtický majitel Max Egon II. kníže z Fürstenbergu, prodal hrad v roce 1929 československému státu.

Nejznámějším zdejším vězněm se stal magistr Kelly, který pro císaře Rudolfa II nevyrobil elixír mládí ani zlato. Oba dva vstoupili do širokého povědomí lidí díky pohádce Císařův pekař a pekařův císař.

V témže vězení se ocitla i skupina cikánských komediantů z pohádky Třetí princ. Odsud vyjel za svou nevěstou princ Jindřich. Po letech krása princezny z diamantových skal omámila i prince Jaromíra. Díky Jaroslavovi se tři bratři i s dvěma nevěstami vrátili domů. Dnes už obrazy obou princezen ve věži nenajdete. Ale to určitě víte.

Co možná nevíte je, že velká věž hradu dosud skrývá svá tajemství, třeba to, proč pes jednoho z kastelánů do ní nechtěl nikdy vstoupit. Nebo to, že kasteláni i řemeslníci opravující hrad slyšeli nejednou kroky někoho, kdo procházel místnostmi i zdmi hradu, aniž by někoho zahlédli.

Zdejší půvabná krajina s krásnými lesy v roce 1977 získala statut chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko (o rozloze 628 km2), o rok dříve se území stalo biosférickou rezervací UNESCO a později součástí ptačí soustavy Natura 2000. Hrad je národní kulturní památkou. Křivoklát je dobře dostupný i vlakem, který je občas tažen parní lokomotivou, třeba o adventu nebo o velikonocích. Data nostalgických jízd lze najít na internetu. Parkoviště pro auta i restaurace je v blízkosti hradu.