Zámek Nebílovy
27.8.2020
Poslední století však pro něj nebylo šťastné, statek Nebílovy sloužil pouze k hospodářským potřebám svých posledních šlechtických majitelů z rodu Valdštejnů. Po pozemkové reformě v roce 1919 jim byl odebrán a následně v roce 1924 rozdělen mezi členy sadařského družstva a místní obyvatele. Do rukou státu se dostal až v roce 1967 a hned v následujícím roce byli zahájeny záchranné práce na neudržovaném objektu, které dodnes nejsou ukončeny a hned tak asi nebudou i přesto, že zde bylo odvedeno opravdu hodně práce. Areál zámku má statut kulturní památky a v současnosti je ve správě Národního památkového ústavu, který ho zpřístupnil veřejnosti v roce 1998.
K návštěvě zámku jsem si vybral krásný sluneční všední den a musím říci, že v daném okamžiku jsem byl jediným zájemcem o prohlídku zámku, snad ze zvyku ze svých toulek po Rakousku, jsem se poptal zda mohu jít na prohlídku se svým čtyřnohým parťákem.
Mnohé ze "starých růží" (jsou tak nazývány ty růže, které byly na trhu před rokem 1867) zobrazil francouzský malíř Pierre-Joseph Redouté, a tím uchoval jejich krásu budoucím generacím. Předlohou mu byla sbírka růží císařovny Josefíny, manželky Napoleona Bonaparta. která čítala více než 300 druhů, na zámku Malmaison u Paříže.
V nebílovské zámecké zahradě se zaměřují především na Bourbonky, Noisettky, Remontantky, Damascény, Galliky a Stolísty, nalézt tady můžete i dalších 36 druhů těchto zajímavých a krásných růží, a to je dobře, staré zámecké růže do staré zámecké zahrady prostě patří.
Jestli se vám v Nebílovech zalíbí, můžete si projít i zdejší naučnou stezku, která vede půvabným okolím obce, má šest zastavení, z nich první je u zámku, její délka je cca 5km a vycházkovou chůzí ji zdoláte za necelé tři hodinky.