Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Zimní Brdy – příjemné místo na běžky i vycházky

Zima je letos jak má být, sníh, mráz i sluníčko, toho by mohlo být víc, ale s tím, jak se říká, člověk mnoho nenadělá. Škoda jen, že půlku těch krásných slunečných dnů nám vezmou inverze, zatímco se nížiny a města topí v nízké oblačnosti mlze a smogu, výše položené pásma pohraničních hor, mnohdy i českomoravská vysočina a kopce českého středohoří, z ní vystupují jako ostrovy zalité sluncem.

Jedním z takových krásných míst je i bývalý vojenský prostor Brdy, dnes CHKO. Psali jsme o něm před rokem. Rozsáhlé pásmo lesů a kopců dosahujících bezmála 900 metrů nadmořské výšky. Má všechny předpoklady stát se v zimě rájem běžkařů. Sněhu zde bývá na běžky dostatek a v těchto dnech jsou zde přímo ideální sněhové podmínky.

Brdy jsou protkány množstvím cest, je pravdou, že takzvané páteřní komunikace jsou protahovány a ošetřeny štěrkovým posypem, to samozřejmě nepotěší běžkaře, ale na druhou stranu pro návštěvníka turistu jdoucího po svých se svým čtyřnohým kamarádem je taková silnice ideální vycházkovou cestou, ze které si může prohlédnout a vychutnat zimní krásu zdejší přírody. Je to otázka pohledu. Argument, že Brdy musí být přístupné i pro složky integrovaného záchranného systému není od věci. Brdy jsou především hory, pravda ne nejvyšší, i tak je opatrnost na místě. Zdejší kopce a lesy jsou naštěstí natolik velké, že se sem vejdou pěší turisté, pejskaři, běžkaři i lesní hospodáři.

Dobrou zprávou je, že na popud příbramských milovníků bílé stopy usedli starosta města Příbram a správci lesa (VLS - Vojenské lesy a statky) k jednomu stolu a našli kompromis. Některé horské, rozuměj brdské, silnice se sice protáhnou, ale štěrkem se sypat nebudou. Tím se zlepší podmínky pro běžkaře. Jak jsme se o víkendu přesvědčili, dohoda začíná fungovat. Některé silnice nejsou protaženy vůbec, jiné jsou bez posypu, podél některých vedou na kraji lesa běžecké stopy.

Ať už vyrazíte po brdských cestách pěšky nebo na běžkách, svého čtyřnohého kamaráda nepouštějte na volno, Brdy jsou plné zvěře a takové vaším psem čerstvě probuzené, ze siesty vyrušené a tudíž naštvané divoké prase, by mohlo být nebezpečné. Cedule upozorňující na nevybuchlou munici berte se vší vážností, pro legraci tam nejsou. Do lesních porostů nevstupujte a nepouštějte tam ani svého psa.